• slide08
  • slide02
  • slide04
  • slide05
  • slide06

Велику роль у створенні та становленні нашого навчального закладу, а саме в організації та розвитку Катеринославських вищих жіночих курсів відіграв свого часу професор Яків Мойсейович Должанський. Згадуємо про нього з нагоди 160-ї річниці від дня народження.

Яків Должанський народився 18(30) липня 1864 р. в єврейській родині. За інформацією з різних джерел місцем його народження вважають м. Кривий Ріг або м. Бахмут Катеринославської губернії. У дитинстві разом із родиною він мешкав у Кривому Розі, де його батько служив в управлінні криворізьких копалень. Вищу освіту Я. М. Должанський здобув в Естонії. 1893 року він закінчив Юр’ївський (нині Тартуський) університет, працював в інституті порівняльної анатомії. 1894 р. здобув звання доктора медицини.

1895 року Я. М. Должанський переїхав до Катеринослава. Саме тут він стане першокласним хірургом, професором, керівником найбільшої лікарні, педагогом та громадським діячем.

1904 року, з початку війни з Японією, був призваний до діючої армії. Служив на Далекому сході. На фронті був старшим ординатором, потім старшим лікарем 43-го польового пересувного шпиталю при 15-й піхотній дивізії. Створив у Маньчжурії головний фронтовий шпиталь. За мужність, хоробрість, вірність професійному обов’язку в серпні 1905 р. нагороджений Орденом святої Анни 3-го ступеня. Отримав звання генерала медичної служби.

Після закінчення війни Я. М. Должанський повернувся до Катеринослава. Завдяки  набутому фронтовому досвіду,  видатним здібностям,  комунікабельності та авторитету він швидко просувався службовими сходами. Працював хірургом в губернській земській лікарні, мав великий авторитет та популярність у містян.

У вересні 1916 року при Катеринославському гірничому інституті (нині - НТУ «Дніпровська політехніка») були засновані Катеринославські вищі жіночі курси (КВЖК). До того часу в інституті навчалися виключно представники чоловічої статі. Прогресивна професура закладу домоглася відкриття при інституті вищих жіночих курсів, де були створені два відділення – медичне та фізико-математичне. Організація медичного відділення КВЖК була довірена Якову Мойсейовичу Должанському. Завдяки йому багато клінічних кафедр нашого вишу розмістились саме в губернській земській лікарні, де він працював. Професор Должанський став першим деканом медичного відділення, засновником та першим завідувачем кафедри оперативної хірургії та топографічної анатомії у 1918-1920 рр.

У суворі роки революції та громадянської війни Яків Мойсейович залишався в Катеринославі, працював у лікарні. Часи були буремні, однак він завжди мужньо виконував свій громадянський обов’язок лікаря. Історичні хроніки зафіксували цікавий випадок. Коли у місті стояли махновці, Должанському довелося оперувати дружину Нестора Махна. Операція пройшла успішно. Пізніше Яків Мойсейович, користуючись знайомством із грізним «батьком», неодноразово рятував своїх земляків від єврейських погромів.

Після остаточного встановлення радянської влади Я. М. Должанський. разом із сім’єю переїхав до Німеччини, а згодом до Іерусалиму. Професор Должанський мав велику мрію – відкрити університет в Палестині. У Хадасі він очолив хірургічне відділення в шпиталі Бикур Холім, створив багатий медичний відділ при Ієрусалімській національній бібліотеці. Був редактором та видавцем першого періодичного медичного видання на івриті. Його по праву вважають одним із кращих лікарів Палестини, видатним представником єврейського національного відродження.

Життєвий шлях професора Я.М. Должанського закінчився 20 травня 1928 р. Він помер від хвороби печінки.

ДДМУ вшановує пам’ять про видатного вченого, лікаря, педагога та громадського діяча Якова Мойсейовича Должанського, який стояв у витоків вищої медичної освіти в Україні та нашого навчального закладу.