PER ASPERA AD ASTRA COVID-19 з точки зору навчального (і не тільки) процесу кафедри травматології та ортопедії

Цю крилату фразу ми чули неодноразово. Протягом нашої трудової діяльності цитували її своїм студентам, в практичній роботі - колегам. Але чи завжди нам залишається зрозумілим її справжній сенс і справжнє значення? Що стоїть за цими словами і якою мірою можна виміряти працю вкладену в неї? У тому, що кафедра травматології та ортопедії здатна креативно залучити молоду генерацію – студентів, лікарів-інтернів та практикуючих досвідчених фахівців до вивчення актуальних питань сучасної травматології та ортопедії переконані науковці не лише нашої академії та лікарі регіону.

Широку аудиторію не раз збирали наживо в ДМА міжгалузеві цікаві науково- практичні конференції, ініційовані академіком НАМН України, професором Лоскутовим О.Є з проблем ендопротезування суглобів, вогнепальних пошкоджень, проблем сучасної біомеханіки то що.

Конференції, симпозіуми, мастер-класи мали широкий резонанс у колі лікарів-інтернів, лікарів-практиків, вчених. Матеріали та напрацювання, що були отримані лягали в основу подальшого педагогічного процесу та на протязі не одного десятка років формували високо кваліфікованих спеціалістів. Воєнні події 2014-16 років, надання допомоги пораненим бійцям, наочно продемонстрували високий фах спеціалістів, що пройшли вишкіл на кафедрі.

Сучасне життя кинуло черговий виклик лікарській спільноті. Епідеміологічна ситуація в Україні, яка пов’язана з COVID-19, змусила внести істотні корективи в педагогічний процес на кафедрі. Знадобилося докласти чимало зусиль для термінового формування дистанційних занять інформаційним контентом, навчальним відеоматеріалом, задачами та тестами з дисциплін, що викладають на кафедрі. З початку дії карантину було сформовано освітньо-методичний комплекс для українських та іноземних студентів який було розміщено на сайті кафедри (http://415.dsma.dp.ua).

Координація дій співробітників кафедри здійснюється через сервіс Viber та по телефону. Для координації дій студентів застосовується Telegram Messenger, телефон та Viber. Це дозволило організувати єдиний зв’язок між студентом та викладачем. По суті дистанційне навчання, в нашій інтерпретації, усунуло поняття аудиторії, кожний студент має персональний зв'язок з викладачем, що робить процес навчання більш конкретним, цільовим, та значно підвищує мотивацію та відповідальність як студента так і викладача. Складності організаційних питань першого часу навчання, які пов’язані з залученням студентів до дистанційного учбового процесу, активно вирішувались сумісно з профільними деканатами (особлива подяка деканам іноземних факультетів). Викладачі кафедри відтворюють циклову форму навчання та формують лікарське мислення. На сайт кафедри було завантажено методичні рекомендації, тематичні презентації лекцій, тестові завдання із базами «Крок-2». Опрацьовані роботи за темою практичного заняття, тести студенти надсилають викладачеві на перевірку, і той в свою чергу, знаходить помилки та відправляє роботу на доопрацювання.

Вочевидь, що люба праця, що запускається в турбо режимі має певні недоліки, не оминуло це і дистанційне навчання. Так проблема опрацювання практичних навичок, нажаль, стоїть найбільш гостро. Незважаючи на значний потенціал вивчення навичок по відеоматеріалам, відсутність прямого контролю не дозволяє впевнитися викладачу в здатності студента відтворити практичні навички. Суттєвий вплив на здійснення процесу дистанційного навчання надають технічні питання зв’язку, та вони долаються часом та терплячістю викладачів.

Кафедра не зупиняє і другі види своєї діяльності. Викладачі кафедри активно працюють над науковими публікаціями, беруть участь у вітчизняних та закордонних науково-практичних конференціях (в онлайн-режимі) та вебінарах з питань травматології та ортопедії та лікування профільних хворих в умовах пандемії COVID-19. На базах кафедри, в обмежених умовах карантину, продовжується клінічна робота, обходи, консиліуми, консультації стаціонарних хворих, невідкладні оперативні втручання.

Співробітники кафедри травматології та ортопедії з оптимізмом дивляться в найближче майбутнє та переконані, що сумісними зусиллями ми здолаємо усі виклики та повернемося до нормальної трудової праці на благо нашої України.